Coś dla elektryków - o transformatorach - info energia

skup transformatorów

Transformator i jego budowa

Zadajmy sobie pytanie czym jest energia ? A mianowicie jest ona wartością fizyczną. Energię możemy podzielić na kilka rodzajów ale dla nas jest najważniejsza energia prądu elektrycznego, która jest przetworzona przez odbiornik wykonują

Coś dla elektryków - o transformatorach - info energia skup transformatorów
cy pracę liczonych w kilowatogodzinach. Takim odbiornikiem mogą być transformatory służące do zmiany napięcia panującego w sieci wysokiego napięcia w odpowiedni dla nas. Transformator zbudowany jest stalowego rdzenia i cewek wykonanych z miedzi lub aluminium. Rdzeń transformatora składa się z obwodu magnetycznego, który służy do przewodzenia strumienia magnetycznego. Rdzeń transformatora jest wykonany z cienkich silnie nakrzemionych blach. Uzwojenia osadzone na kolumnach są izolowane przewodami miedzianymi lub aluminiowymi i odseparowane galwanicznie. To są małe transformatory ale jeśli będziemy blisko elektrowni zobaczymy znacznie większe transformatory elektryczne, które są wykorzystywane do elektroenergetyki w procesie przetworzenia energii elektrycznej i jej dystrybucji na większą skalę. Działają na zasadzie indukcji elektromagnetycznej, która przetwarza układy napięć i prądów przemiennych o innych wartościach lecz o tej samej częstotliwości. Takie transformatory elektryczne możemy podzielić na trzy rodzaje a mianowicie blokowy, autotransformator wysokich napięć oraz transformator sieciowy mocy. Pod względem konstrukcyjnych rozróżnia się je na transformator olejowy oraz transformator suchy. Energia prądu elektrycznego to rzecz szeroko pojęta.


Wyróżniamy kilka rodzajów transformatorów

Czym są transformatory? Są to elektroniczne maszyny, które przenoszą energię elektryczną prądu z jednego obwodu elektrycznego do drugiego. Elementami transformatora są stalowy rdzeń i cewek (z miedzi lub aluminium). Rdzeń to obwód magnetyczny, który przewodzi strumień magnetyczny.
Na rynku występuje bardzo wiele różnorodnych transformatorów. Wyróżniamy kilka typów tego urządzenia; transformatory energetyczne (wysoka moc), trójfazowe (stosowane w przemyśle), jednofazowe (głównie w urządzeniach AGD), przekładniki (wysokie napięcia), autotransformatory, transformatory toroidalne (oświetleniowe).
Transformatory elektryczne, inaczej zwane energetycznymi, są używane w elektroenergetyce - podczas przetwarzania energii elektrycznej. Działają na zasadzie indukcji, są urządzeniami statycznymi.
Każde transformatory elektryczne mają swoje oznaczenia w katalogach, w cennikach, w prospektach.
Transformatory są stosowane w bardzo wielu różnych dziedzinach życia; w przemyśle, czy też produkcji. Stąd fakt, że zachodzi potrzeba istnienia bardzo wielu różnych transformatorów.
Transformatory znajdują się w stacjach przesyłowych prądu o wysokim napięciu. Jeśli chodzi o życie codzienne znajdują one zastosowanie w agregatach spawalniczych, zasilaczach do żarówek energooszczędnych, w odbiornikach radiowych.
Jak widać, transformatory elektryczne są potrzebne w bardzo wielu dziedzinach. Elektrownie, zakłady przemysłowe, a nawet małe firmy...One potrzebują tych urządzeń do funkcjonowania, są one po prostu niezbędne.


Zjawisko indukcji w kontekście transformatorów

Transformatory to elektryczne maszyny, z pomocą których możemy przenosić energię elektryczną prądu drogą indukcji z jednego obwodu do drugiego. Wykorzystując transformatory elektryczne nie zmieniamy pierwotnej częstotliwości prądu, lecz zmienia się napięcie elektryczne. Wyjątkiem jest transformer separacyjny, który nie wpływa na zmianę napięcia. Transformator elektryczny składa się z elementów podstawowych, którymi są:

- stalowy rdzeń
- cewki wykonane z miedzi bądź też z aluminium

Rdzeń określić można, jako obwód magnetyczny, z pomocą którego możemy przewodzić strumień magnetyczny. Uzwojenia, czyli cewki są obwodami elektrycznymi i osadzone są na kolumnach rdzenia. Dodatkowo są one odseparowane galwanicznie, co sprawia, ze energia przekazywana jest przez pole magnetyczne. Możemy wyróżnić kilka rodzajów cewek, między innymi cylindryczne.

Gdzie wykorzystywane są transformatory?

Współcześnie w przeważających przypadkach transformator spotykany jest na stacjach transformatorowych, czyli na stacjach trafo lub trafostacjach. Stacje te służą do rozdzielania energii, aby mogła być przekazana na różne poziomy napięć. Są one powszechnie spotykane ponieważ stanowią drogę dostawy prądu do klienta.

Dodatkowo wyróżnić możemy także:

• Transformatory bezpieczeństwa służące do zmniejszenia poziomu napięcia bezpiecznego
• Transformatory separacyjne, które oddzielają obwód pierwotny od wtórnego
• Transformatory spawalnicze aby zasilać urządzenia spawalnicze
• Transformatory głośnikowe, służące do zasilania głośników.



© 2019 http://info-energia.migtrans.waw.pl/